Muhasebe

Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

İşletmelerin başarıya ulaşmasında kaliteli ürün veya hizmet sunumu, etkili pazarlama stratejileri, müşteri memnuniyeti ve rekabet avantajı sağlayacak doğru stratejilerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Tüm bu unsurların yanı sıra işletmelerin, fiyatlandırma stratejilerini de önceliklendirmesi gerekir. İşletmelerin ürün veya hizmetlerini piyasaya sunarken belirlediği fiyatlandırma, müşterilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiler. Doğru fiyatlandırma stratejilerinden yardım alarak işletmenin rekabet gücünü artırabilirsiniz. Bu noktada sadece ürün ya da hizmet kalitesine odaklanmak yerine fiyatlandırma stratejilerini de göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Peki fiyatlandırma nasıl yapılır? Fiyatlandırma stratejisi türleri nelerdir? Gelin, pazarda öne çıkmanız için gereken desteği sunan fiyatlandırma konusuna daha yakından göz atalım.

Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Fiyatlandırma stratejileri, işletmenizin ürün veya hizmetlerini piyasaya sunarken fiyatları doğru şekilde belirlemenizi sağlar. Farklı pazarlama koşullarına ve hedeflerine bağlı olarak çeşitli fiyatlandırma stratejileri kullanabilir, pazardaki payınızı artırabilirsiniz. Bu stratejileri işletmenizin piyasadaki rekabetçi konumunu güçlendirmek, müşteri memnuniyetini artırmak ve kârlılığı maksimize etmek için kullanabilirsiniz. İşletmenize ait ürün veya hizmetlerin fiyatlandırmasını yaparken kullanabileceğiniz stratejiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Penetrasyon fiyatlandırmasında, yeni bir ürün veya hizmet piyasaya sürülürken düşük fiyatlarla başlanarak müşteri tabanı genişletilir. Bu yöntem, pazar payını hızla artırmak ve rakiplere karşı avantaj elde etmek için kullanılır.
 • Fiyat kademelendirme, ürün ya da hizmete farklı özellikler eklenerek ve her seviyede farklı fiyatlar belirlenmesidir. Bu sayede farklı müşteri segmentlerine hitap etmenizi sağlar.
 • Prestij fiyatlandırması söz konusu olduğunda ürünler olması gerekenden yüksek fiyatlandırılır. Bu da kalite, lüks ve üstün değer algısı oluşturulur. Markanın imajını güçlendirmek, belirli bir hedef kitlesi açısından ürünü / hizmeti cazip hale getirmek amacıyla kullanılır. Yani niş ürün havası yaratılır.
 • Ürün  ya da hizmet, belirli bir fiyat eşiğinin altına inerse eşik fiyatlandırması söz konusudur. Buradaki amaç müşterilerin satın alma eşiğini aşmalarını sağlamaktır.
 • Müşterilere farklı indirimler, promosyonlar ya da esnek ödeme seçenekleri sunan tür ise esnek fiyatlandırmadır. Fiyatlar, müşteri taleplerine, pazar koşullarına uyarlandığı için müşteri sadakatini artırmanızı sağlar.
 • Pazar koşullarına, talep değişimlerine ve rekabet durumuna göre fiyatların sürekli olarak değiştirilmesi dinamik fiyatlandırmadır. Pazardaki rekabetle başa çıkmak için oldukça uygun bir stratejidir.

Fiyatlandırma Stratejileri Türleri Nelerdir?

İşletmenizin pazarlama faaliyetlerinde kullanabileceğiniz pek çok fiyatlandırma yöntemi bulunur. Fiyatlandırma aşamasında pek çok seçeneğiniz olsa da tüm fiyatlandırma stratejileri, işletmenizin ürün veya hizmetlerinin bedelini belirlerken dikkate aldığınız faktörlere ve hedeflere göre şekillenir. Bu noktada işletmenize, ürün ya da hizmetlerinize en uygun türü seçmeniz gerekir. İşte, pazarlama stratejilerinde öne çıkan fiyatlandırma türleri!

Sabit Fiyatlandırma

Ürün veya hizmetin belirli fiyatla satılması, sabit fiyatlandırma stratejisi olarak değerlendirilir. Bu stratejiyi stabil, güvenilir fiyat politikası izlemek, müşterilerin güvenini kazanmak ve fiyat dalgalanmalarından kaçınmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Değişken Fiyatlandırma

Değişken fiyatlandırma stratejisinde, ürünün veya hizmetin fiyatı bazı faktöre bağlı olarak azaltılır ya da artırılır. Özellikle talep seviyeleri, maliyetler, mevsimsel farklılıkları ve rekabet durumuna göre değişebilir. Bu stratejiyi uygulayarak pazar koşullarına ve müşteri taleplerine göre fiyatları ayarlayabilir, esneklik sağlayabilirsiniz.

Kıyaslama Fiyatlandırması

İşletmeler rakip firmaların fiyatlarını ve müşteri algısını dikkate alarak fiyatlandırma politikasını oluşturur. Rakip markaların benzer ürünlerine ve hizmetlerine göre daha düşük, eşit veya daha yüksek fiyat belirleyerek kıyaslama fiyatlandırması yapabilirsiniz. Özellikle rekabetin yüksek olduğu alanlarda müşteri çekmek ve pazarda tutunmak için bu stratejiyi tercih edebilirsiniz.

Dinamik Fiyatlandırma

Dinamik fiyatlandırma stratejisinde fiyatlar; pazar koşullarına, talep seviyelerine, müşteri davranışlarına ve diğer değişkenlere göre ayarlanır. Özellikle çevrim içi perakende veya otelcilik sektörlerinde faaliyet gösteriyorsanız dinamik fiyatlandırma ile maksimum gelir elde edebilirsiniz.

Bütünleşik Fiyatlandırma

Farklı ürün ve hizmetlerin bir arada sunulduğu bütünsel bir fiyat politikasını benimseyen bütünleşik fiyatlandırma; müşteriye ekonomik avantaj sunmak, çapraz satışı teşvik etmek ve marka sadakatini artırmak amacıyla tercih edilir. Bütünleşik fiyat, çoğunlukla birden fazla ürün satma ihtiyaçlarına göre oluşur. Bu nedenle bir ürün alımında benzer ya da tamamlayıcı ürünler daha uygun fiyatlarla satışa sunulur.

Fiyatlandırma Stratejileri Örnekleri Nelerdir?

Fiyatlandırma stratejileri, işletmenizin pazarlama süreçlerini pratikleştirerek sektördeki başarı oranınızı olumlu yönde etkiler. Örneğin havayolu şirketleri, dinamik fiyatlandırma stratejilerini sıkça kullanır. Uçak biletleri, talep seviyelerine, kalan koltuk sayısına, seyahat ya da rezervasyon tarihine göre sürekli olarak değişir. Bu sayede şirketler, uçaklardaki doluluk oranını optimize ederek gelirleri maksimize etmeyi başarır. Farklı sektörlere ilişkin fiyatlandırma strateji örnekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Perakende sektöründe, indirimli fiyatlandırma stratejileri sıkça görülür. Özellikle sezon sonu veya özel günlerde yapılan indirimler, müşterilerin alım gücünü artırarak satışları teşvik eder. “ikinci ürün bedava”, ” x yüzde indirim” gibi kampanyalar; müşteri çekmek ve satışları artırmak açısından oldukça avantajlı stratejilerdir.
 • Hizmet sektörünün önemli parçası olan otelcilikte dinamik fiyatlandırmalar kullanılır. Otel odalarının fiyatları; rezervasyon tarihine, mevsime, hafta içi / hafta sonu olmasına, oda tipine ve doluluk oranına göre değişir. Bu sayede oteller, doluluk oranlarını artırarak gelirlerini maksimize eder.
 • Yazılım şirketleri ise genellikle farklı fiyatlandırma stratejileri kullanır. Örneğin “Freemium” modelindeki temel hizmet ücretsizdir, ancak üst düzey özellikleri kullanmak istediğinizde belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca abonelik tabanlı fiyatlandırma, kullanıcılara düzenli ödemeler karşılığında yazılımı kullanma imkânı sunar. Böylece şirketler, daha geniş kitlelere ulaşarak abonelikler yoluyla sadık müşteriler elde eder.
 • Restoranlar, menülerinde farklı fiyatlandırma stratejilerine yer vererek ilerler. Örneğin “Fiyat Kademelendirme” stratejisiyle, farklı boyutlarda veya porsiyonlarda sunulan yemeklerin fiyatları değişebilir. Ayrıca özel günlerde veya saatlerde “Happy Hour” gibi indirimli menüler sunularak müşteri çekilebilir.
 • Elektronik mağazaları bilgisayar satın alan müşterilere ek bir indirim sağlayarak bütünleşik fiyatlandırma stratejisi uygular. Müşteri, bilgisayar satın alırken ayrıca bir yazıcı veya ek aksesuar da satın alırsa toplamda daha düşük fiyat öder. Satın almaya yönlendiren bu stratejiler, aynı zamanda müşteri memnuniyetini artırmayı ve daha fazla satış gerçekleştirmeyi amaçlar. Böylece işletmenizin hem satışları artar hem müşteri ilişkileri güçlenir.
 • Herhangi bir mağaza rakip mağazaların fiyatlarını dikkate alarak kıyaslama fiyatlandırması stratejisini kullanabilir. Örneğin, aynı ürünleri satan bir rakip mağaza belirli fiyat aralığında ürünlerini satıyorsa bu mağaza da aynı ürünleri biraz daha düşük bir fiyatla satışa sunarak müşterilerin dikkatini çekebilir. Bu stratejiyi kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise fiyatların çok düşük olmaması ve ürün kalitesinden ödün vermemnizdir. Örneğin, bir ayakkabı mağazası kıyaslama fiyatlandırması stratejisini kullanarak benzer kalitedeki ayakkabıları rakip mağazalardan daha düşük fiyatlarla satışa sunabilir. Böylece müşteriler mağazaya yöneleceğinden rekabet avantajı elde edilebilir.

Fiyatlandırma stratejilerini sektörünüze, piyasa hareketliliğine ve diğer unsurlara göre doğru şekilde yaparak marka imajınızı olumlu yönde geliştirebilir, iyileştirebilirsiniz. Birçok etkiyi beraberinde getiren fiyatlandırma stratejileri, işletmelerin başarısında önemli bir rol oynayarak büyüme ve rekabet avantajı sunar. Siz de bu stratejilerle işletmenizin büyümesini, daha fazla satış yapmasını ve kâr elde etmesini sağlayabilirsiniz. İşinizi büyütmek için KOBİ kredilerine göz atabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu