GenelGirişimcilik

Girişimcilikte Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Girişimcilik, belirli düzeyde riskleri beraberinde getirir. Günümüz iş dünyasında potansiyel kazanç elde etmek için riske giren girişimciler, girişimlerini büyütmeyi hedefler. Günlük hayatta her işletme; ürün geliştirme, satma ve kazanç elde etme konularında farklı risklerle mücadele eder. Ancak girişimcilerin henüz yolun başında olmaları, ekstra yükümlülükleri ve bütçe risklerini de beraberinde getirebilir. Girişimciler, bu noktada risk yönetimi stratejileri ile olası riskleri azaltma ve risklerden kaçınma yolunu tercih edebilir. Bunun yanı sıra girişimcilerin, riskleri önceden tahmin etme ve bunları bertaraf etme çabaları uzun vadede işletmeye kazanç sağlayabilir. Peki, girişimcilikte risk yönetimi nasıl yapılır? Risk yönetimine dair öne çıkan başlıkları içerikte bulabilirsiniz.

Girişimcilikte Risk Yönetimi Yöntemleri Nelerdir?

Bir girişimci olarak iş kurmanın ve yönetmenin getirdiği risk düzeyini anlamak oldukça önemlidir. Girişimciler, ilk aşamalarda finansal, operasyonel, hukuki ve endüstriyel risklerle karşı karşıya kalabilir. Her riskin kendine göre zorlukları vardır ve riskleri hafifletmek için farklı stratejiler uygulamak gerekebilir. Girişimcilikte başlıca risk yönetimi stratejileri şunlardır:

İş Deneyleri

İş deneyi, risk yönetim stratejilerinin başında gelir. Girişimcilik sürecinde iş deneyleri yapmak, potansiyel tehdit ve fırsatların sonuçlarını görebilmeyi sağlar. Farklı senaryoların okunması ve ölçülebilmesi için yararlı olan deney yöntemi, BT ekiplerinden pazarlama birimlerine kadar pek çok departmanda kullanılabilir. Bunun yanı sıra finans ekipleri de girişimin finansal alandaki başarılarını değerlendirmek için çeşitli senaryolar deneyebilir ve ölçümlemeler gerçekleştirebilir.

Teori Doğrulaması

Teori doğrulama stratejileri, deneyime dayalı geri bildirim için anketler düzenlemeyi içerir. Yeni bir ürün veya hizmet geliştirme sırasında tercih edilen yöntem, karşılaşılabilecek potansiyel zorlukların veya tasarım kusurlarının yönetilmesine imkan tanır. Son kullanıcılardan güvenilir geri bildirimler almak, riskleri daha iyi yönetmek açısından avantaj sağlar.

Minimum Uygulanabilir Ürün Geliştirme

Pazara yeni bir ürün sürerken temel özellikler içeren modeller üzerinden ilerlemek riski minimum tutmanıza katkıda bulunur.  Müşteriler için gerekli özellikleri bir arada sunan ve minimum düzeyde beklentileri karşılayan ürünler, işletmenin pazara daha hızlı dahil olmasını sağlar. Minimum uygulanabilir ürünler geliştirmek aynı zamanda girişimcilerin finansal yüklerini de azaltır.

Tanımlanan Risklerin İzole Edilmesi

Bu strateji, özellikle yeni şirketlerin bilgi teknolojisi departmanı için önemlidir. BT ekipleri, olası güvenlik açıklarını önceden tespit etme ve riskleri izole etme adına çalışmalar yürütebilir. Bu sayede kötü niyetli siber ihlallerin gerçekleşmesini beklemek yerine güvenlik risklerini önceden tespit edip önlem alabilmek mümkün olur.

Veri Analizi

Veri toplama ve analiz, çeşitli risklerin değerlendirilmesi ve yönetilmesinde temel unsurlar arasında yer alır. Girişimlerde niteliksel risk analizi yapmak, potansiyel proje risklerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Kapsamlı niteliksel risk analizleri, risklerin izole edilmesi, önceliklendirilmesi ve yeniden değerlendirilmesine yönelik stratejiler geliştirmeye olanak tanır.

Risk-Ödül Analizi

Girişimler için değerli stratejilerden biri de risk-ödül analizidir. Bu analiz yöntemi, şirketlerin kaynaklara, zamana ve bütçeye yatırım yapmadan önce projenin avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya çıkarmaya imkân tanır. Risk-ödül analizi sayesinde yatırım yapmanın riskleri ve avantajları da değerlendirilebilir.

Acil Durum Planlamaları

Bir plana ve öngörüye göre hareket etmek, girişimler açısından büyük önem taşır. Ancak işler her zaman planlandığı gibi ilerlemeyebilir. Bu sebeple şirketlerin, çeşitli senaryolara dayalı birden fazla plana ve seçeneğe sahip olması gerekir. Acil durum planlaması olarak da adlandırılan bu strateji, öngörülemeyen durumlar için yedek çözümler planlamak ve başarılı müdahaleler gerçekleştirmek adına fayda sağlar.

En İyi Uygulamalardan Yararlanmak

Bir işi yapmanın denenmiş ve test edilmiş yolları mutlaka vardır. En iyi uygulamalar, sektörden sektöre ve projeden projeye değişiklik gösterebilir. Aynı pazardaki en iyi uygulamaları takip etmek, işletmelere kestirme yollar sağlar. Bu stratejiden yararlanmak; yeni girişimler için zaman ve emek kaybının önüne geçilmesini, risklerin azaltılmasını sağlayarak önemli fırsatları beraberinde getirebilir.

Girişimcilikte Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Riskleri etkili şekilde yönetmek, herhangi bir sektörde faaliyet gösteren şirketler için kritik öneme sahiptir. Risk tanımı yapmak ve bunları doğru bir biçimde ele almak; yanlış adımları azaltarak para, zaman, kaynak tasarrufu sağlar. Girişimcilikte risk yönetimi yaparken şu noktalara göre hareket edebilirsiniz:

Risk Yönetim Planı Geliştirin

Bir risk yönetim planı geliştirmek, girişimcilerin iş kurma ve ilerletme sürecinde riskleri azaltmak adına önemli bir araçtır. Risk yönetim planı, karşılaşabileceğiniz risk türlerini ve bunların işiniz üzerindeki etkilerini kapsamlı biçimde anlamanızı sağlar. Riskleri tanımlayıp analiz ederek işletmeniz üzerindeki etkilerini en aza indirebilirsiniz. Planlamanın amacı, işletmenin başarı şansını üst noktaya taşımak ve riskli olasılıkların önüne geçmektir. Risk yönetim planı içerisinde riskleri tanımlayabilir, değerlendirebilir ve atabileceğiniz adımları sıralayabilirsiniz. Ayrıca plana kişileri ve kaynakları da ekleyebilirsiniz. Bu sayede potansiyel sorunları proaktif biçimde ele alarak uzun vadede işletmenizin başarılı olma şansını yükseltebilirsiniz.

Risk Değerlendirmesi Yapın

Risk değerlendirmesi, risk yönetim sürecinde girişimciler için kritik bir eşiktir. Bu değerlendirme, risklerin işletmeniz üzerindeki etkilerini değerlendirme amacı taşır. Risk değerlendirmesi ile birlikte işletmenizin savunmasız olduğu alanları belirleyerek risk yönetim çalışmalarında bunlara öncelik verebilirsiniz. Değerlendirme aşamasında SWOT analizi ve beyin fırtınası gibi risk değerlendirme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Risk değerlendirmesi yaparken hem iç hem dış faktörleri dikkate alan, işletmenizin tüm alanlarını kapsayan bir yaklaşım izlemeniz önemli. Değerlendirme sırasında finansal, operasyonel, yasal ve piyasa risklerinin etkilerini göz önüne alabilirsiniz. Detaylı risk değerlendirmesi ile büyük tehditleri dahi başarılı şekilde yönetebilirsiniz.

Potansiyel Risk Faktörlerini Belirleyin

Potansiyel risk faktörlerini belirlemek için işletmenin tüm yönlerini incelemek gerekir. Bu noktada geçmiş verileri analiz etmek ve pazar analizleri gerçekleştirmek büyük önem taşır. Araştırma aşamasında ekibinizin yeteneklerini, mevcut sistemi ve şirket kültürünüzü göz önünde bulundurabilirsiniz. Potansiyel risk faktörlerini belirlerken proaktif bir yaklaşım tercih ederek karşınıza çıkan zorlukları en aza indirebilirsiniz.

Finansal Riskleri En Aza İndirin

Risk yönetiminin en önemli adımlarından biri, finansal risk yönetimidir.  Finansal riskler; ekonomik koşullar, beklenmedik giderler ve piyasadaki değişiklikler gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bu riskler işletmenizin nakit akışını ve kazançlarını doğrudan etkileyebilir. Finansal riskleri en aza indirmek adına gelir-gider akışını düzenli takip etmek, varlıklar ve yükümlülükler konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Finansal riskleri önlemek için acil durum fonu oluşturabilir, gelirlerinizi çeşitlendirebilir ve finans uzmanlarından işletmeniz için tavsiyeler alabilirsiniz.

Operasyonel Riskleri Yönetin

Operasyonel riskler; tedarik zinciri kesintileri, ekipman arızaları ve siber saldırılar gibi farklı başlıklar altında değerlendirilebilir. Günlük işletme riskleri olarak değerlendirilen operasyonel unsurlar, işletmenin ticari kazançlarını etkileyebilir. Operasyonel riskleri etkili biçimde yönetmek için düzenli risk analizi yapabilir, güçlü sistem ve süreç uygulamaları geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra tedarilçilerinizi çeşitlendirebilir ve yedek planlamalar yapabilirsiniz. Öte yandan verilerinizi ve sistemlerinizi korumaya yönelik önlemler alarak siber saldırılara karşı işletmenizi güçlendirebilirsiniz

Sigorta Yaptırın

Sigorta, girişimcileri kayıplardan ve kazalardan korumanın değerli yollarından biridir.  Riskleri sigorta şirketine aktarmayı sağlayan bu yöntem, işletmeleri kritik risklere karşı korur. İşletmenizde ham maddeleri ve süreçleri sigortalatarak beklenmedik durumlarda kaybınızı daha aza indirebilirsiniz. Sigortalar, şirket risklerini her zaman azaltmasa da riskten kaynaklanan kayıplara karşı koruma sağlamak adına önemli araçlardır. Örneğin makine arızalanması durumunda maddi tazminat alabilir ve işlerin aksamasının önüne geçebilirsiniz.

KOBI 350x150 1 - Girişimcilikte Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu