Ticari BankacılıkTicari Krediler

Ticari Araçlar için Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Ticari faaliyetlerde kazanç sağlamak amacıyla kullanılan araçlara ticari araç ismi veriler. Genellikle mal taşımak, hizmet sağlamak ya da çeşitli ticari faaliyetleri hayata geçirmek için kullanılır. Nakliye araçlarından minibüslere ya da mağaza araçlarından teslimat araçlarına kadar birçok farklı çeşidi olabilir. Bununla beraber ticari araçlar için kredi alırken iş makinelerinin bu kapsamda değerlendirilmediğini bilmelisiniz. Ticari faaliyetlerde kullanmayı düşündüğünüz araçları şirketinize taşıt kredisi alarak taksitli bir şekilde alabilir, işletmenizin ihtiyaçlarını pratik bir şekilde giderebilirsiniz. Ticari araçlar i̇çin taşıt kredisi hem sıfır hem de ikinci el araçlar için geçerli. Ticari taşıt kredileri vade ve miktar gibi birçok farklı nitelik bakımından birbirinden ayrılır. Böylece sizin için uygun seçeneği sunan krediye zorlanmadan erişebilirsiniz. Ticari araçlar için nasıl kredi alınabileceğini ve şartları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız içeriğin devamına göz atabilirsiniz.

Ticari Araç Kredi Şartları Nelerdir?

Ticari araçlar kamyonet, otobüs, minibüs ya da kamyon gibi birçok farklı araç türünü kapsayabilir. Ticari araçları satın almak için özel kredi imkânlarından yararlanabilir ve işletmeniz için önemli yatırımlar yapabilirsiniz. Bununla beraber ticari araçlar i̇çin taşıt kredisi almak için bazı şartları karşılamanız gerektiğini bilmelisiniz. Her kredi türünde olduğu gibi taşıt kredisinde de başvuran kişilerden bazı şartları yerine getirmesi beklenir. Ticari araç kredisi şartları genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Ticari taşıt kredisi şartları arasında ilk önce reşit olmak gelir. 18 yaşının altında olan hiç kimse taşıt kredisine başvuramaz.
 • Kredi için ödenecek tutarın başvuran kişinin aylık gelirinin yarısını geçmemeli. Örneğin, eğer bir kişinin aylık geliri 30.000 TL ise kredi taksitlerinin 15.000 TL’nin üzerinde olmaması gerekir. Eğer kredi tutarı aylık gelirin yarısını aşıyorsa o kişi ticari araç kredisi alamaz. Bu şart, kişinin kredi ödemelerini rahatça yapabilmesini sağlarken aynı zamanda diğer yaşamsal giderlerini de karşılayabilmesini mümkün kılmak içindir. Ayrıca bankalar, gelirin yarısının üzerine çıkıldığında o kişiye kredi vermeyi daha riskli bulabilir.
 • Kişinin aylık kazancını/gelirini belgelerle kanıtlayabilmesi gerekir. Aylık gelirin belgelenebilir olması, kredi başvurusu yapan kişilerin finansal durumunun doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Aylık geliriniz belgelenebilir olduğunda bankaya doğru bir finansal tablo sunabilirsiniz. Bankalar, çoğunlukla gelir belgelerini inceleyerek kredi verip vermemeye karar verir ve belgelenebilir gelir, bu süreci hızlandırır. Ayrıca aylık gelirin yarısını geçen tutarlara kredi verilemediği için bu hesaplamanın yapılabilmesi için kişinin aylık gelirini belgelerle bankaya göstermesi gerekir.
 • Ticari araç kredisi alacak olan kişinin hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası da yaptırması beklenir. Bu iki sigorta türü, borçlu olan kişi bir kaza yaşadığında ya da hastalık sonucunda gelir kaybıyla karşılaştığında borcun sigorta tarafından ödenmesini sağlar. Genel olarak hayat sigortası, borçlu olan kişinin vefat etmesi durumunda kalan kredi borcunu öder. Ferdi kaza sigortası ise kazalardan kaynaklanan maddi kayıpları karşılar. Genel olarak bu iki sigorta türü, borç alan kişilerle bankaları güvence altına alır.
 • Bazı bankalar verilen krediyi güvence altına almak için krediye başvuran kişiden bazı teminatlar isteyebilir. Örneğin, satın alınan ticari araç üzerine ipotek konulması, bankanın teminatları arasında bulunabilir. Ticari araç kredisi başvurusunda bulunurken bazı bankalar krediyi onaylamak için araç üzerinde ipotek isteyebilir. Ardından ipotek tesciliyle beraber bankanın araç üzerindeki hakkı belirlenir ve bu hak, kredi ödenene kadar kaldırılmaz.

Ticari araç kredisi şartlarını yerine getirdikten sonra başvuru sürecini başlatabilir, işletmenizin faaliyetlerini daha verimli hale getirmenize yardımcı olacak araçları almaya başlayabilirsiniz.

KOBI 350x150 1 1024x439 - Ticari Araçlar için Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Ticari Araç Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ticari araç maksadıyla taşıt kredisi almak için sizden bazı belgeler istenir. Aşağıdaki listeyi inceleyerek ticari araç kredisi alabilmek için hangi belgelere sahip olmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 • Her kredide olduğu gibi nüfus cüzdanı fotokopisi kredi başvurusu sırasında sizden istenir. Eğer nüfus cüzdanınızın yoksa sürücü belgesi veya pasaport da bu işlem için uygundur.
 • İkametgah belgesi de sizden beklenen dokümanlar arasında bulunur.
 • Gelir belgesiyle aylık kazancınızı göstermelisiniz. Bankalar, aylık kazancınızı inceleyerek sizin riskli bir müşteri olup olmayacağınıza karar verir.
 • Serbest meslek sahibiyseniz sizden vergi levhası da istenir. Vergi levhası, serbest meslek erbaplarının gelir ve vergi durumunu resmi bir şekilde göstermesini sağlar. Böylece bankalar, serbest meslek çalışanlarının ödeme güçlerini değerlendirir.
 • Ücretli çalışanların ise maaş bordrosunu göstermesi gerekir. Maaş bordrosu, ücretli çalışanların aylık gelirini resmi bir şekilde gösterir.
 • Emekli olan kişilerin kimlik ve hesap cüzdanlarını getirmeleri gerekir. Hesap cüzdanı, aylık gelirlerin incelenmesini sağlar.
 • Eğer sahip olduğunuz gayrimenkul varsa onun aslıyla fotokopisini de bankaya vermelisiniz.
 • Eğer ikinci el bir araç almayı planlıyorsanız satışı yapan kişinin Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi`ni de bankaya vermeniz gereken dokümanlar arasında yer alır. Sıfır araçlar içinse proforma faturasını bankaya teslim etmelisiniz.

Genel olarak yukarıdaki belgeler aracılığıyla bankalar sizin aylık gelirinizi ölçer. Bu bilgiler doğrultusunda size kredi vermenin ne kadar riskli olduğunu belirler. Yapılan incelemelerin ardından da size kredi vermeye ya da vermemeye karar verir. Eğer banka ödeme gücünüz olduğunu düşünüyorsa size kredi verebilir. Ödeme yapma ihtimalinizin zayıf olduğunu düşündüğü durumlarda ise kredi vermekten vazgeçebilir.

Ticari Taşıt Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Ticari taşıt kredisi faiz oranları döneme, vadeye ve bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar en fazla 36 aya kadar bazılarıysa 60 aya kadar kredi verebilir. Bankaların aylık ödeme planlarını inceleyerek hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bankaların şubelerinden, internet bankacılığı hizmetleri üzerinden ya da telefon aracılığıyla kredi başvurusunda bulunabilir, süreci hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. Hangi Kredi ile bankaların faiz oranlarını inceleyerek aralarından seçim yapabilir, sizin için uygun fırsatlara kısa süre içinde erişebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu